Önce sıcak sonra yağmur

Didem Seymen – Kavurucu sıcaklar bu yıl kapıyı erken çaldı. Hava sıcaklığının bazı illerde 30 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara, sıcaktan olumsuz etkilenmemeleri için tedbirli olmaları çağrısında bulundu. Mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkan sıcaklıklar bugün de etkisini gösterecek. 

Kuraklık habercisi 

Ege ve Akdeniz’deki birçok ilde 33 dereceye ulaşan sıcaklıkların büyük bir kuraklığın habercisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Orhan Şen, zor bir yaz mevsimiyle karşı karşıya kalacağımız görüşünde. Milliyet’e değerlendirme yapan Şen, sıcak hava dalgalarının artışında küresel ısınma ve El Nino’nun etkili olduğunu belirtti. Şen şunları söyledi: “El Nino’lu bir yıl geçirdiğimiz için İstanbul’a bu sene kar yağmadı. Mart ayı en sıcak ay olarak geçti. Dünyada ve Türkiye’de 2023 sıcaklıkta rekorlar yılı olarak geçti. El Nino etkisi Mayıs gibi kalkacak. Artık nötr dediğimiz pozisyona geçecek. Nötr pozisyonuna geçecek ama yazın sıcaklar devam edecek.” 

Hafta sonuna sel uyarısı

Yarından itibaren sıcaklığın ortalamanın altına düşeceğini söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen şu bilgileri aktardı: “Bir haftada iki mevsimi yaşayacağız. Cuma-Cumartesi günü İstanbul’da 18 dereceye kadar düşüş var. Şimşek ve yıldırım yapan bulutlar olacak. Hafta sonu Edirne’den Balıkesir, İzmir, Muğla, Antalya’ya kadar olan bölgede çok kuvvetli yağışlar bekliyoruz. Cumartesi günü sabahtan itibaren yağışlarla su baskınları, yıldırım çarpması riski doğabilir.”

Rekor üstüne rekor

14 Nisan’da İtalya, İspanya’nın kuzeyi ve Fransa’da sıcaklık rekorları kırıldığını belirten Prof. Dr. Orhan Şen, “Balkanlar da dahil Nisan ayında sıcaklık rekorları kırıldı. Hem küresel ısınmanın hem de El Nino’nun etkisiyle bir sıcak hava dalgası gördük. İstanbul dahil hava sıcaklıkları 33 dereceye kadar çıktı. Türkiye’deki bu sıcaklık devam edecek” dedi.

‘Orman yangını riski doğabilir’

Prof. Dr. Orhan Şen bu yaz yine sıcak hava dalgaları göreceğimizi bildirirken, “Bu yaz sıcaklar, orman yangınları açısından risk oluşturacak. Dolayısıyla bu konuda yetkililerin teyakkuz durumunda olması lazım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir